TR EN AR FA
 
İnternet sitemizde yer alan yayınlar, düşünce yazıları niteliğinde olup yazarların ele aldıkları konu hakkındaki bireysel görüşlerini yansıtmaktadır; düşünce ve ifade özgürlüğüne inanan bir Büro olarak her türlü fikre saygı ve dile getirilmelerinden memnuniyet duyuyoruz. Sitemizdeki yazı ve makalelerde yer alan bilgileri spesifik bir hukuki uyuşmazlığa uygulamadan önce mutlaka bir Avukata danışmanızı tavsiye ederiz.

Korona Virüs Salgını Nedeniyle Üretimine Destek Verilen Ürünler Hakkında Bilgilendirme

İşbu bilgilendirme notunda, Dünya genelinde büyük yankı uyandıran Korona Virüsü Covid-19’un yarattığı etkiler nedeniyle açıklanan üretim destek paketlerine dair bilgilendirmeler paylaşılacaktır.


1)KOSGEB DESTEĞİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda, Korona Virüsü salgını sebebiyle KOSGEB tarafından bazı ürünlerin üretimi için 6 Milyon TL tutarında destek verileceği duyurulmuştur. Buna göre; COVID-19’un yarattığı etkilerin kontrol altına alınması kapsamında, ortam koşullarının iyileştirilmesine yönelik ekipmanlar ile hastalıkların önlenmesinde etkili koruyucu ürünlerin üretiminde bulunan işletmeler, KOSGEB’in TeknoYatırım Destek Programı’ndan faydalanabilmektedir.

Destek Programı Kapsamında üretimine destek verilecek olan ürünler şu şekildedir:

1) Dezenfektanlar(Dezenfekte ediciler, Propan1ol ve propan2ol)

2)Kolonya

3)Koruyucu Elbiseler

4)Koruyucu Gözlükler

5)Maske (örme veya kroşe HARİÇ, dokunmamış mensucattan Tıbbi maskeler)

6) Eldiven (Sertleştirilmemiş vulkanize kauçuktan, cerrahide kullanılan eldivenler)

Proje kapsamında yukarıda sayılan ürünler için verilen destek kapsamında, üretici firmaların Makine/teçhizat giderleri, (%70 Geri Ödemeli), Üretim hattı tasarım giderleri, (%70 Geri Ödemeli), Yazılım giderleri, (%70 Geri Ödemeli), Personel giderleri, (%100 Geri Ödemesiz), Eğitim ve danışmanlık giderleri,(%70 Geri Ödemeli), Tanıtım ve pazarlama giderleri (%70 Geri Ödemeli) karşılanacaktır. Sağlanacak 6 milyon TL desteğin 4 milyon 200 bin TL’si geri ödemeli olacaktır.

KOSGEB’in bu projesi kapsamında yukarıda sayılan ürünlerin üretimi, Koronavirüs salgını riskinin ortadan kalktığına ilişkin ilgili merci tarafından yapılacak kamuoyu duyurusuna kadar desteklenecektir.

2)VERGİ DESTEĞİ

Bununla beraber, 25.03.2020 tarihli Resmi Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe giren İthalat Rejimi Kararına Ek Karar’a göre kolonya ve dezenfektan üretiminde kullanılmak üzere ithal edilen dökme etil alkoldeki yüzde 10 gümrük vergisi kaldırılarak üreticilere vergi desteği de sağlanmıştır. Bununla beraber, tek kullanımlık tıbbi maskelerde %20 olarak uygulanan ek ilave gümrük vergisi ve solunum cihazlarında kullanılan ventilatör ve oksijen konsantratöründe uygulanmakta olan %13 ek ilave gümrük vergisi de kaldırılmıştır.

3)TÜBİTAK AR-GE DESTEĞİ

TÜBİTAK 1507 kodlu “KOBİ Ar-Ge Başlangıç Destek Programı” çerçevesinde açılan özel Çağrı kapsamında, COVID-19’un teşhis ve tedavisinde kullanılan ürünler, ortam koşullarının iyileştirilmesine yönelik ekipmanlar ile hastalıkların önlenmesinde etkili koruyucu ürünlerin geliştirilmesine yönelik projeler desteklenecektir.

Desteklenecek proje konuları şu şekildedir:

1)Dezenfektanlar

2)Maske

3)Koruyucu Kıyafetler

4)Uluslararası kabul görmüş sınırlar içerisinde olan tanı kitleri

5)Yoğun bakım ünitelerinde kullanılan cihazlar

6)Ortam koşullarının iyileştirilmesine yönelik ekipmanlar,

7)Salgının doğrudan veya dolaylı sonuçlarına etki edebilecek bilişim uygulamaları

Bu konuların dışında, koronavirüs mücadelesi ile ilişkili olabilecek her türlü proje başvurusu sunulabilecektir. Çağrı kapsamında en fazla 10 proje desteklenecek olup, yapılacak çalışmaların süresi en fazla 9 ay olabilecektir. Bu destek için başvurular 2 Nisan 23.59’a kadar alınmaktadır.

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

ESİS HUKUK BÜROSU


#covid-19
Yol Tarifi